Rovnostáři všech zemí, srovnejte si to v hlavě!

Kde se pořád berou ti neúnavní bojovníci za ekonomickou rovnost? Kolikrát ještě uslyším, jak hrozné je, že 10% nejbohatších lidí vlastní 80% světového bohatství (nebo jiné podobné statistiky), že se sociální nůžky rozevírají a ekonomická nerovnost se vymkla kontrole a jak je třeba s tímto stavem okamžitě něco dělat? Nejspíš ještě mockrát, protože u tohoto konkrétního tématu jde často logika stranou a uvažování ovládnou emoce.

Continue reading “Rovnostáři všech zemí, srovnejte si to v hlavě!”

Svoboda netáhne už ani ve slevě

democracy3.jpgAž moc často se v poslední době ocitám v situaci, kdy musím – i mezi poměrně mladými lidmi – obhajovat základní principy svobody. Dokonce i mezi těmi, jenž jsou poměrně hlasití v odsuzování totalitních (a tedy nesvobodných) režimů. Jeden by si pomyslel, že zrovna tato skupina lidí bude mít silně vyvinutý cit pro vnímání nesvobody. Jak je tedy možné, že u nich tak často dochází k zaujímání naprosto opačných postojů?

Continue reading “Svoboda netáhne už ani ve slevě”

Kapesní průvodce změnou klimatu

Ještě donedávna jsem v otázce klimatické změny zastával pozici předběžné opatrnosti. Moje úvaha byla následující: pokud (i přes absenci přímého důkazu) existuje většinový vědecký konsensus, že lidmi emitované CO2 způsobuje rozsáhlé změny klimatu, je moudřejší tento závěr přijmout a pustit se do kroků, které emise výrazně sníží. V případě, že se vědecká hypotéza ukáže časem jako neplatná, zůstane nám tu čistší planeta, což rozhodně není k zahození. I chybný závěr se tak tváří jako výhra. V tomto jsem se myslím shodoval s většinově přijímaným názorem.

Continue reading “Kapesní průvodce změnou klimatu”

Máte klima? A můžu ho okomentovat?

925climatereport.jpgSoučasné debaty o změně klimatu už musely zasáhnout i ty nejzatvrzelejší asociály, k tématu se dnes vyjadřuje kdekdo a je zajímavé sledovat, jak se celá veřejná diskuze vyvíjí. Byla by tedy škoda stát stranou a nenavýšit emise klimatických článků. 😉 Dopředu anoncuji, že se nehlásím ani k táboru popíračů, ani k alarmistům, ani k lukewarmers, jak se nazývají ti, kteří globální oteplování uznávají, ale jeho důsledky nevidí tak černě. Spíš se pokusím o suchý pohled “seshora” a to hlavně proto, že vyhrocených debat plných účelově zjednodušených faktů, strašení a zbytečně zjitřených emocí už je plný veřejný prostor. Continue reading “Máte klima? A můžu ho okomentovat?”

Kdo nevěří s námi, věří proti nám

crucifixion_2023029i.jpgK sepsání tohoto postu mě motivovala souhra několika událostí v poslední době. Jednak částečné znovuotevření debaty o církevních restitucích (a jejich případném zdanění) během vládních manévrů kolem vyjádření důvěry. Dále pak několik knih, které jsem v poslední době četl a jež se náboženství a spirituality dotýkaly. A nakonec především překládání brilantní kritiky křesťanství “Letter To A Christian Nation” od Sama Harrise, do které jsem se ve volných chvilkách pustil. Pro zájemce dávám k dispozici odkaz ke stažení.

Continue reading “Kdo nevěří s námi, věří proti nám”

Technologie je bůh

30 august manu.jpgPři každém rozhovoru nebo přednášce o nástupu umělé inteligence a průmyslu 4.0 se debata logicky stočí k sociálním dopadům na společnost a jejich vlivu na smysl lidského života. Dnes už začíná být i laikům pomalu jasné, že se hluboké změny brzy dotknou nějakým způsobem nás všech. Mluví se o tom především díky vývoji samořiditelných aut, který je velmi medializovaný a na kterém se dá efekt robotizace poměrně snadno ilustrovat.
Continue reading “Technologie je bůh”

Jak si mě našlo graffiti

f2.jpgDodnes si na ten moment přesně pamatuju, i když je to už téměř dvacet pět let. V časopise Poplife tenkrát otiskli stránku nazvanou Graffiti Art, na které popisovali fenomén, jenž k nám začal v devadesátých letech postupně pronikat. Při prvním pohledu na otisklé fotky mi doslova spadla čelist. Svojí formou, velikostí obrazů a určitou drzostí to nebylo podobné ničemu, co jsem do té doby znal a naprosto mě to uchvátilo.

Continue reading “Jak si mě našlo graffiti”

Sníst či nesníst

meat.jpgNedávno jsem narazil na díl Zvědátorů, který se věnoval otázce veganství. Trochu netradiční téma pro vědecký stream, ale těšil jsme se, jak se s ním oba racionálně uvažující autoři vypořádají. Už v úvodní části mě ale překvapilo, jak moc prostoru věnovali morálně etickým pohnutkám zastánců a následně je ze svého pohledu hodnotili a často i odsuzovali. Navzdory skutečnosti, že se jedná o hluboce osobní postoje a to, co jednomu připadá přijatelné, je pro druhého nemyslitelné. Ve finále vyzněly tyto pasáže více ideologicky (to, jak to vidíme my, je ten správný pohled na věc), než fakticky. I přesto se jedná o stream, který rozhodně stojí za shlédnutí.

Continue reading “Sníst či nesníst”